Dopravní značení a jeho historie. Víte, kde se vzalo?
Přestože se podle dopravních značek řídíte dnes a denně, pravděpodobně ani netušíte, kde je jejich původ. Dopravní značení nastoluje pořádek v provozu už po dlouhá staletí. Zamysleli jste se však někdy nad tím, odkud vůbec pochází, kdo ho vymyslel či jak vypadaly první značky?
Co se týče historie, dopravní značení ji má mnohem delší, než byste asi očekávali. I když se původně nejednalo o takové značky, jak je znáte ze současnosti, jejich účel byl naprosto stejný. Třeba takové kamenné sloupky, jako jsou brzdové kameny, kilometrovníky či rozcestníky, se používaly už v dobách antického Říma. V sedmnáctém a osmnáctém století se objevovaly i v Sasku a Rusku, o pár desítek let později dokonce i v Německu.
Dopravní značky a jejich mezinárodní význam
V různých státech se objevovaly různé značky, a proto bylo nezbytné je sjednotit. V roce 1908 se v Paříži sešel mezinárodní silniční kongres, jenž stanovil, jaké tvary se budou používat. Stejně tak u každé značky uvedl její význam, což bylo zapsáno do Pařížské konvence, tedy Úmluvy o jízdě motorovými vozidly. Prvně se vystačilo s několika málo značkami, ovšem s přibývajícím počtem aut na silnicích bylo nezbytné značky rozšiřovat.
Dopravní značení dnes
V současné době jsou dopravní značky z plechu, a tím pádem jsou pevné a odolné. Jsou stanovené tvary i rozměry, jak mají být značky velké. Význam dopravního značení najdete v Pravidlech silničního provozu.
Jestliže chcete pro své město zajistit značky, zadejte například dopravní značení v Brně. Nabízí se spousta firem realizujících tento druh produktu. Jednou z nich je společnost AZ ZNAČKY, která po celé České republice působí již od roku 2007. Stará se o realizaci svislého i vodorovného značení včetně možnosti pronájmu dopravního mobiliáře.